Windows XP İçin Daha Hızlı Açılış İpuçları

Aşağa gitmek

Windows XP İçin Daha Hızlı Açılış İpuçları

Mesaj tarafından K@RiZM@ Bir Salı Tem. 08, 2008 2:30 pmWindows XP kullanıyorsunuz iyi güzel ama açılışta beklemek uzun mu sürüyor? Cevabınız evetse bu yazıyı sonuna kadar dikkatlice okuyun derim.


WindowsXP Açılışta Hangi Adımları İzliyor?
1-) WindowsXP öncelikli olarak işlemciden aldı ı güçle çalışmaya başlar. Çalışmasına başladı ı anda ilk yaptı ı şey bilgisayarınıza ba lı olan harddiski veya harddiskleri keşfetmektir. Böylece açılış dosyalarının nerede yüklü oldu unu bulur ve çalışması için onları RAM'e taşır.
2-) Ardından Windows'un yüklenmesine geçer ve Registry yani kayıt defterine ulaşır ; başlangıçta yapmasını söyledi i şeyleri işlemciye ileterek açılışı başarı ile yürütmeye devam eder.
3-) Sonra, bilgisayar çalışır durunda iken kullanaca ı aygıtların sürücülerini aktif hale getirir.
4-) Daha sonra ekrana görüntüyü iletir ve görüntünün kesintisiz akmasını sürdürmesi için işlemciye bilgi sunar.
5-) Son olarak bilgisayar üzerinde yüklü kullanıcıya giriş yaparak masaüstünü görüntüler ve bilgisayarın açılışını tamamlar.


Yukarıda saydı ım aşamaların her birinde bilgisayarı yavaşlatacak ekstra bir işlem size baş a rısı yapacaktır. Örne in işletim sistemi açısından kullanımı zor bir aygıt sürücüsü, registry içindeki alâkasız bir kayıt veya başlangıçta registry üzerinden çalıştırılan gereksiz programlar, do ru yüklenmemiş ekran kartı sürücüleri, masaüstünün çok kalabalık ve ekran resminin yo un olması açılışı yavaşlatacak başlıca nedenlerdir. Bu durumda yapılması gerekenler şunlardır:


Açılışı Hızlandırmak İçin Altın İpuçları
1-) Yapılması gereken ilk şey bilgisayarınızdaki donanımların gerçek ve XP uyumlu en son sürücülerinin yüklü oldu undan emin olmaktır. E er emin de ilseniz en kısa zamanda XP uyumlu donanım sürücülerini yükleyin. Bilgisayarınızdaki mevcut sürücülerden hangisinin XP ile uyumlu olup olmadı ını windows'un yerleşik Dosya İmza Do rulaması aracıyla kontrol edebilirsiniz. Bu araca ulaşmak için Başlat menüsünden Çalıştır'a girin ve sigverif yazıp Tamam butonuna tıklayın. Karşınıza gelen pencerede Başlat butonuna tıklayarak kontrol işlemini başlatabilirsiniz.


2-) İkinci olarak sistem kaydı temizlenmelidir. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Başlat menüsünden Çalıştır'a girin ve açılan pencereye regedit yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın. Açılan kayıt defterin düzenleyicisinde şu yolları izleyin:
HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_MACHİNE anahtarları altındaki Sofware>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run
"Run" anahtarı altında yer alan tüm gereksiz gördü ünüz başlangıç de erlerini silin.


DİKKAT !
Kayıt defterinde de işiklik yapmak tecrübesiz kullanıcılar için sakıncalıdır. Yeterince tecrübeniz yoksa http://www.nirsoft.net/utils/strun.html adresindeki StartupRun yazılımını veya http://codestuff.cjb.net/ adresindeki daha ayrıntılı olan Starter yazılımını kullanabilirsiniz. İki yazılım da ücretsizdir.


3-) Masaüstünüz çok kalabalık olmasın. Masaüstünüzün temiz oldu una kanaat getirinceye kadar gereksiz simgeleri temizleyin. Temizleme işlemini kendiniz yapabilece iniz gibi sizin yerinize Windows da yapabilir.

Masaüstünde boş bir yere sa tıklayın ve Özellikler'e girin. Açılan pencerede ilk önce üst taraftaki Masaüstü sekmesine daha sonra da alt taraftaki Masaüstünü Özelleştir... butonua tıklayın.Yeni pencerenin altındaki Masaüstünü Şimdi Temizle butonuna tıklayarak temizleme işlemini başlatabilirsiniz.

E er isterseniz Masaüstü Temizlik Sihirbazı'nı 60 günde bir çalıştır seçene ini işaretleyerek windows'un 60 gün boyunca kullanmadı ı masaüstü ö elerini otomatik olarak kaldırmasını sa layabilirsiniz.


4-) Duvar ka ıdınızın boyutları uygun de ilse masaüstünüze uygun bir duvar ka ıdı seçin. Yani masaüstünüzün çözünürlü ü 1024x768 ise resminizin tam bu boyutlarda olmasına dikkat edin. Aksi halde windows onu masaüstünüze uyarlamak için ekstra işlem zamanı harcayacaktır.
Bana kalırsa duvar ka ıdı kullanmamak en iyi çözüm. Sadece arkaplana gözlerinizi yormayan bir renk ataması yapın yeter.

5-) Düzenli aralıklarla disk birleştirme (defragmentasyon) işlemini mutlaka yapın. Çünkü windows dosyaları yazarken diskin boş gördü ü herhangi bir noktasına da ınık bir şekilde yazıyor. E er bir de sabit diskinizdeki cluster'ların boyutları olması gerekenden daha küçükse dosyaları mecburen parçalara bölüyor. Parçalanmış olan dosyaları okumak haliyle daha uzun zaman alır. Elbette windows açılış dosyaları da bu olumsuz durumdan etkilenirler. Sonuç olarak üzerinde defragmentasyon yapılmamış bir sabit disk windows'un açılışı süresini uzatır.

Her ne kadar windows'un kendi içerisinde bir disk birleştirme aracı olsa da ben size daha profesyonel bir yazılım öneriyorum. İsmi O&O Defrag Professional olan bu yazılımı http://www.oo-software.com/ adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. "Bir kere ayarla ve Unut" özelli i sayesinde disk birleştirme işlemlerini yazılım gerekti i zamanlarda kendisi sizi rahatsız etmeden otomatik olarak yapacaktır.


6-) Bu işlemleri yaptıktan sonra BURAYA tıklayarak Bootvis ismindeki ve yaklaşık 350 kb boyutundaki küçük programı indirin. Microsoft bu yazılımı Windows XP'nin açılışını düzenlemek için özel hazırlamıştır. Gerçi bir zaman sonra bu yazılımı geliştirmeyi bırakmıştır ama hala Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için kullanabilece imiz en başarılı çözümlerden birisidir.

Programı indirdikten ve kurduktan sonra tüm uygulamaları kapatın ve Bootvis programını çalıştırın. Trace menüsü altından Next Boot seçene ini seçin ve onaylayın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve açılışınız izlenecektir. Açılış tamamlandı ında hiçbir şey yapmadan bekleyin. Bootvis kendili inden çalışacak ve bilgisayarınızın açılış boyunca yaptı ı işlemleri raporlayacaktır.

Raporlama işleminin ardından program yeniden başlatın ve Trace menüsünden Optimize System seçene in tıklayarak onaylayın. Bilgisayar yeniden düzenlenecek ve açılışınız hızlandırılacaktır...

---

E er tüm bu işlemler açılışı hızlandırmamışsa ya da sizi yeterince tatmin etmeyen bir sonuç aldıysanız, yeni ve daha hızlı bir bilgisayar alması için babanızı ikna edin Çok Mutlu
avatar
K@RiZM@
Co - Admin
Co - Admin

Erkek
Mesaj Sayısı : 133
Yaş : 30
Nerden : Bide Ben BilSem :)
<fieldset> <legend>Kısa Bilgiler</l :
300 / 100300 / 100

Tuttuğu Takım :
Ruh Hali :
Kayıt tarihi : 30/06/08

Kişi sayfası
Rep Puan:
0/0  (0/0)

Kullanıcı profilini gör http://www.flatcastboard.gen.as/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz